//
you're reading...
news

>Oscar Nominees 2010 | Oscar Nomination List 2010 Announcement | Full list of OSCAR Nominees | www.oscar.go.com

>

Here is the complete Nominees list for the year 2010 Oscars Award. 
Best actor in a leading role Oscars 2010 nominees
* Jeff Bridges in “Crazy Heart” (Fox Searchlight)
* George Clooney in “Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)
* Colin Firth in “A Single Man” (The Weinstein Company)
* Morgan Freeman in “Invictus” (Warner Bros.)
* Jeremy Renner in “The Hurt Locker” (Summit Entertainment)

Best actor in a supporting role Oscars 2010 nominees
* Matt Damon in “Invictus” (Warner Bros.)
* Woody Harrelson in “The Messenger” (Oscilloscope Laboratories)
* Christopher Plummer in “The Last Station” (Sony Pictures Classics)
* Stanley Tucci in “The Lovely Bones” (DreamWorks in association with Film4, Distributed by Paramount)
* Christoph Waltz in “Inglourious Basterds” (The Weinstein Company)

Best actress in a leading role Oscars 2010 nominees
* Sandra Bullock in “The Blind Side” (Warner Bros.)
* Helen Mirren in “The Last Station” (Sony Pictures Classics)
* Carey Mulligan in “An Education” (Sony Pictures Classics)
* Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)
* Meryl Streep in “Julie & Julia” (Sony Pictures Releasing)

Best actress in a supporting role Oscars 2010 nominees
* Penélope Cruz in “Nine” (The Weinstein Company)
* Vera Farmiga in “Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)
* Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart” (Fox Searchlight)
* Anna Kendrick in “Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios)
* Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate)

Best animated feature film of the year Oscars 2010 nominees:
*“Coraline” (Focus Features) Henry Selick
*“Fantastic Mr. Fox” (20th Century Fox) Wes Anderson
*“The Princess and the Frog” (Walt Disney) John Musker and Ron Clements
*“The Secret of Kells” (GKIDS) Tomm Moore
*“Up” (Walt Disney) Pete Docter

Best in art direction Oscars 2010 nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg
Set Decoration: Kim Sinclair
*“The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics) Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro
Set Decoration: Caroline Smith
*“Nine” (The Weinstein Company) Art Direction: John Myhre
Set Decoration: Gordon Sim
*“Sherlock Holmes” (Warner Bros.) Art Direction: Sarah Greenwood
Set Decoration: Katie Spencer
*“The Young Victoria” (Apparition) Art Direction: Patrice Vermette
Set Decoration: Maggie Gray

Best in cinematography Oscars 2010 nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) Mauro Fiore
*“Harry Potter and the Half-Blood Prince” (Warner Bros.) Bruno Delbonnel
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Barry Ackroyd
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Robert Richardson
*“The White Ribbon” (Sony Pictures Classics) Christian Berger

Best in costume design Oscars 2010 Nominees:
*“Bright Star” (Apparition) Janet Patterson
*“Coco before Chanel” (Sony Pictures Classics) Catherine Leterrier
*“The Imaginarium of Doctor Parnassus” (Sony Pictures Classics) Monique Prudhomme
*“Nine” (The Weinstein Company) Colleen Atwood
*“The Young Victoria” (Apparition) Sandy Powell

Best Director Oscars 2010 Nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) James Cameron
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Kathryn Bigelow
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Quentin Tarantino
*“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate) Lee Daniels
*“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) Jason Reitman

Best documentary feature film Oscars 2010 Nominees:
*“Burma VJ” (Oscilloscope Laboratories)
A Magic Hour Films Production Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
*“The Cove” (Roadside Attractions)
An Oceanic Preservation Society Production Nominees to be determined
*“Food, Inc.” (Magnolia Pictures) A Robert Kenner Films Production Robert Kenner and Elise Pearlstein
*“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”
A Kovno Communications Production Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
*“Which Way Home” A Mr. Mudd Production Rebecca Cammisa

Best documentary short subject Oscars 2010 Nominees:
*“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”
A Downtown Community Television Center Production Jon Alpert and Matthew O’Neill
*“The Last Campaign of Governor Booth Gardner”
A Just Media Production Daniel Junge and Henry Ansbacher
*“The Last Truck: Closing of a GM Plant” A Community Media Production Steven Bognar and Julia Reichert
*“Music by Prudence” An iThemba Production Roger Ross Williams and Elinor Burkett
*“Rabbit à la Berlin” (Deckert Distribution) An MS Films Production Bartek Konopka and Anna Wydra

Best in film editing Oscars 2010 Nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
*“District 9″ (Sony Pictures Releasing) Julian Clarke
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Bob Murawski and Chris Innis
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Sally Menke
*“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate) Joe Klotz

Best foreign language film of the year Oscars 2010 Nominees:
*“Ajami”(Kino International) An Inosan Production Israel
*“El Secreto de Sus Ojos” (Sony Pictures Classics) A Haddock Films Production Argentina
*“The Milk of Sorrow” A Wanda Visión/Oberon Cinematogràfica/Vela Production Peru
*“Un Prophète” (Sony Pictures Classics) A Why Not/Page 114/Chic Films Production France
*“The White Ribbon” (Sony Pictures Classics) An X Filme Creative Pool/Wega Film/Les Films du Losange/Lucky Red Production Germany

Best in Makeup Oscars 2010 Nominees:
*“Il Divo” (MPI Media Group through Music Box) Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
*“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment) Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
*“The Young Victoria” (Apparition) Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Best in music written for motion pictures Oscars 2010 Nominees (Original score)
*“Avatar” (20th Century Fox) James Horner
*“Fantastic Mr. Fox” (20th Century Fox) Alexandre Desplat
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Marco Beltrami and Buck Sanders
*“Sherlock Holmes” (Warner Bros.) Hans Zimmer
*“Up” (Walt Disney) Michael Giacchino

Best in music written for motion pictures Oscars 2010 Nominees (Original song)
*“Almost There” from “The Princess and the Frog” (Walt Disney) Music and Lyric by Randy Newman
*“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” (Walt Disney) Music and Lyric by Randy Newman
*“Loin de Paname” from “Paris 36″ (Sony Pictures Classics) Music by Reinhardt Wagner. Lyric by Frank Thomas
*“Take It All” from “Nine” (The Weinstein Company) Music and Lyric by Maury Yeston
*“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” (Fox Searchlight) Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Best motion picture of the year Oscars 2010 Nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) A Lightstorm Entertainment Production James Cameron and Jon Landau, Producers
*“The Blind Side” (Warner Bros.) An Alcon Entertainment Production Nominees to be determined
*“District 9″ (Sony Pictures Releasing) A Block/Hanson Production Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
*“An Education” (Sony Pictures Classics) A Finola Dwyer/Wildgaze Films Production Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) A Voltage Pictures Production Nominees to be determined
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) A Weinstein Company/Universal Pictures/A Band Apart/Zehnte Babelsberg Production Lawrence Bender, Producer
*“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate) A Lee Daniels Entertainment/Smokewood Entertainment Production Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
*“A Serious Man” (Focus Features) A Working Title Films Production Joel Coen and Ethan Coen, Producers
*“Up” (Walt Disney)A Pixar Production Jonas Rivera, Producer
*“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) A Montecito Picture Company Production Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers

Best animated short film Oscars 2010 Nominees:
*“French Roast”A Pumpkin Factory/Bibo Films Production Fabrice O. Joubert
*“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” (Brown Bag Films) A Brown Bag Films Production Nicky Phelan and Darragh O’Connell
*“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” A Kandor Graphics and Green Moon Production Javier Recio Gracia
*“Logorama” (Autour de Minuit) An Autour de Minuit Production Nicolas Schmerkin
*“A Matter of Loaf and Death” (Aardman Animations) An Aardman Animations Production Nick Park

Best live action short film Oscars 2010 Nominees:
*“The Door” (Network Ireland Television) An Octagon Films Production Juanita Wilson and James Flynn
*“Instead of Abracadabra” (The Swedish Film Institute) A Directörn & Fabrikörn Production Patrik Eklund and Mathias Fjellström
*“Kavi” A Gregg Helvey Production Gregg Helvey
* “Miracle Fish” (Premium Films) A Druid Films Production Luke Doolan and Drew Bailey
*“The New Tenants” A Park Pictures and M & M Production Joachim Back and Tivi Magnusson

Best in sound editing Oscars 2010 Nominees:

*“Avatar” (20th Century Fox) Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Paul N.J. Ottosson
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Wylie Stateman
*“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment) Mark Stoeckinger and Alan Rankin
*“Up” (Walt Disney) Michael Silvers and Tom Myers

Best in sound mixing Oscars 2010 Nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
*“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment) Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
*“Transformers: Revenge of the Fallen” (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro, Distributed by Paramount) Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Best in visual effects Oscars 2010 Nominees:
*“Avatar” (20th Century Fox) Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
*“District 9″ (Sony Pictures Releasing) Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
*“Star Trek” (Paramount and Spyglass Entertainment) Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Best in Adapted screenplay Oscars 2010 Nominees:
*“District 9″ (Sony Pictures Releasing) Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
*“An Education” (Sony Pictures Classics) Screenplay by Nick Hornby
*“In the Loop” (IFC Films) Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
*“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” (Lionsgate) Screenplay by Geoffrey Fletcher
*“Up in the Air” (Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios) Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Best in Original screenplay Oscars 2010 Nominees:
*“The Hurt Locker” (Summit Entertainment) Written by Mark Boal
*“Inglourious Basterds” (The Weinstein Company) Written by Quentin Tarantino
*“The Messenger” (Oscilloscope Laboratories) Written by Alessandro Camon & Oren Moverman
*“A Serious Man” (Focus Features) Written by Joel Coen & Ethan Coen
*“Up” (Walt Disney) Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter
Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

 

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: